کنسرت ارکستر ثابت فستیوال به مناسبت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان

کنسرت ارکستر ثابت فستیوال به مناسبت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان

به گزارش روابط عمومی فستیوال موسیقی معاصر به نقل از خبرنگار ایرنا، نشست خبری کنسرت «ارکستر نیلپر» به مناسبت جشن صد سالگی استقلال جمهوری لهستان، ظهر روز یکشنبه (20 آبان) با حضور وویچکت اونولت (کاردار سفارت لهستان)، دوروتا شوچسکا (رایزن فرهنگی سفارت)، نوید گوهری (مدیر هنری و رهبر ارکستر نیلپر)، احسان تارخ (مدیر اجرایی ارکستر نیلپر) و مارتینا کوسسکا (رهبر مهمان ارکستر از لهستان) در تالار وحدت برگزار شد.

امروز که یکدیگر را می‌بینیم، روزی است برای جشن گرفتن استقلال دوباره لهستان

کاردار سفارت لهستان در ابتدای این نشست خبری گفت: ما خیلی خوشحال هستیم که پروژه موسیقی کلاسیک لهستانی توجه مخاطبان ایرانی را جلب کرده است. امروز تصادف بسیار جالب و عالی‌ای است که یکدیگر را می‌بینیم برای اینکه جشن صدمین سالگرد دوباره به دست آوردن استقلال لهستان امروز؛ 11 نوامبر است، هرچند که ما توانستیم تاریخ 17 نوامبر (26 آبان) را برای روی صحنه رفتن‌مان در تالار وحدت رزرو کنیم. امروز در ورشو و شهرهای دیگر لهستان و همچنین در جاهای مختلف دنیا به عنوان روز دوباره به دست آوردن استقلال لهستان جشن گرفته می‌شود.

او افزود: بگذارید به طور مختصر و خلاصه برایتان توضیح دهم که ما چرا جشن می‌گیریم. ما تصمیم گرفتیم نگوییم صدمین سالگرد استقلال لهستان بلکه از واژه «دوباره» و «استقلال دوباره» استفاده کنیم چون استقلال اصلی لهستان بیش از 1000 سال پیش اتفاق افتاده است و این جشنی است برای به دست آوردن «دوباره» این استقلال. این کشور برای سالیان سال و برای قرن‌ها یکی از بزرگترین کشورها در اروپا بوده است و در قرن 19 بود که از نقشه سیاسی جهان حذف شد. برای اینکه متوجه شوید این اتفاق چه زمانی رخ داد باید بگویم که مصادف با دوران قاجار در ایران، لهستان دیگر در نقشه سیاسی جهان نبود. لهستانی‌ها برای بیش از 100 سال سلطه خارجی‌ها و بیگانگان را تحمل کردند.

کاردار سفارت لهستان تصریح کرد: اما در عین حال امروز، روزی است که جنگ جهانی اول تمام شد و مردم کشورهای اروپایی پایان جنگ جهانی اول را جشن می‌گیرند و شهدایشان را به یاد می‌آورند و روز به دست آوردن استقلال دوباره لهستان هم هست، بعد از هشت قرن بودن و وجود داشتن، این کشور بعد از 100 سال دوباره استقلال خود را به دست آورد. ما اصولا جشن‌های روزهای ملی‌مان را و جشن‌های استقلال‌مان را با پذیرایی از دیپلمات‌ها انجام می‌دادیم ولی امسال تصمیم گرفتیم این کار را به صورت متفاوتی انجام دهیم و می‌خواهیم میهمانان بیشتری با ما همراه شوند.

او در پایان گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که اگر بشود برای جشن گرفتن صدمین سالگرد به دست آوردن استقلال دوباره لهستان با هم به موسیقی کلاسیک ایرانی و لهستانی گوش بدهیم خیلی بهتر خواهد بود. من از موسسه‌های بسیاری تشکر می‌کنم که به ما کمک کردند که این برنامه و رویداد را برگزار نماییم ؛ از بنیاد رودکی، از مدیریت تالار وحدت و از ارکستر نیلپر و نوازندگان آن و امیدواریم این رویداد موفق باشد و همگان از آن بهره ببرند.

دومین همکاری بین‌المللی ارکستر نیلپر 

احسان تارخ نیز در ادامه توضیح داد: در این 14 سالی که ارکستر نیلپر وارد عرصه موسیقی بین‌المللی و معاصر شده است این دومین بار است که سفارت کشورهای خارجی آن را به عنوان ارکستری خصوصی انتخاب کرده‌اند تا در کنارش به اجرای برنامه بپردازند. ما دو سال گذشته، این همکاری را با کشور آلمان داشتیم و امسال هم کشور لهستان میزبان این جشن است و اتفاق خوبی است که به رهبری نوید گوهری از آثار آهنگسازان ایرانی و لهستانی اجرایی خواهیم داشت. در پارت دوم کنسرتو برای پیانو و ارکستر شوپن اجرا می‌شود و قابل افتخار است که در این بخش یک رهبر زن ارکستر بین‌المللی همراهی‌مان خواهد کرد. امیدواریم این تعامل فرهنگی از زبان موسیقی را به خوبی و خوشی انجام دهیم. سایت تیوال از فردا بلیت فروشی را آغاز می‌کند و نوازنده پیانومان امشب وارد ایران می‌شود و سه روز تمرین خواهیم داشت تا در روز 26 آبان روی صحنه برویم.

ارکستر خوشبختی که 15 سال است به شکل خصوصی فعالیت می‌کند 

نوید گوهری نیز در ادامه گفت: در رابطه با برنامه 26 آبان چند نکته لازم است که در مقدمه بگویم. ارکستر نیلپر در آستانه پانزدهمین سال فعالیت خود به عنوان یک ارکستر خصوصی است. نیلپر ارکستری مستقل است که 15 سال است بسیار سخت فعالیت می‌کند؛ با هزینه‌هایی که می‌دانید باید تامین شود و این ادامه پیدا کردن جزو خوشبختی‌های ماست.

او افزود: تمرکز ما روی اجرای آثار معاصر و کلاسیک است و خواسته‌ایم که همیشه موسیقی‌ای جدی روی صحنه ببریم و این حفظ ارکستر را در این 15 سال سخت‌تر کرده است؛ با مخاطبان کمتر و فروش بلیت کمتر. اما علیرغم تمام این سختی‌ها، ما از اردیبهشت امسال به عنوان یک ارکستر خصوصی برای خود فصل هنری تعریف کرده‌ایم؛ فصلی هنری از اردیبهشت تا اردیبهشت. ما هر سال در اردیبهشت آزمونی برای انتخاب نوازندگانی که تمایل به همکاری با ارکستر دارند برگزار می‌کنیم و این نوازندگان در طول یک سال به صورت ثابت با این ارکستر همکاری خواهند داشت. ما تمرینات‌مان را به صورت هفتگی پی می‌گیریم و تا پایان سال برنامه مشخصی را داریم که به مرور آن‌را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

گوهری در پاسخ به پرسش خبرنگار موسیقی ایرنا مبنی بر اینکه چه عواملی باعث ارتقای سطح کیفی اجراهای یک ارکستر از قبیل دینامیک مطلوب و صدادهی استاندارد می شود، گفت: هیچ ارکستری نمی تواند به صورت مقطعی کار کند و از استانداردهای بالایی برخوردار شود. توفیق ما در ارکستر نیلپر بیش از هر چیز مدیون استمرار تمرین ها و برخورداری از آنسامبلی حرفه ای است. دو مولفه رهبر توانمند و ارکستر حرفه ای در کنار برخورداری از رپرتوار مناسب می تواند سطح بالای استاندارد یک ارکستر را تضمین کند. وی در پاسخ به پرسش دیگری از سوی خبرنگار ایرنا مبنی بر مخاطب محور بودن این ارکستر گفت: هرگز سطح رپرتوار و اجراهای ارکستر را برای جذب مخاطب بیشتر، تنزل نداده ایم. در ادامه گوهری در پاسخ پرسش دیگر خبرنگار موسیقی ایرنا مبنی بر اینکه «شروط هنری برای یک رهبر ایده آل چگونه مشخص می شود؟»، گفت: متاسفانه در ایران ما سیستم استخدام آکادمیک برای رهبری ارکستر نداریم و رهبران ایرانی به شرطی قادر به فعالیت خواهند بود که خود یک ارکستر تشکیل بدهند.

نقش پررنگ موسیقی فولک در انتخاب قطعات 

او در مورد اشتراکات قطعات انتخابی هم توضیح داد: اشتراکی که در همه این قطعات و آهنگسازان وجود دارد علاوه بر همه تجربیات عملی و علمی‌شان در موسیقی این است که وابسته به موسیقی فولکلوریک هستند و در یک استاندارد آکادمیک بازنویسی شده‌اند. احمد پژمان قطعه دیوِرتیمِنتو (1387) را به صورت آزادانه نوشته است و سوران، هنگام، شوش و خوارزم هریک به جغرافیای موسیقی ایران اشاره دارند. این قطعات بسیار مشکل‌اند و پیش از این توسط دوستان نوازنده به صورت کوینتت ضبط شده‌اند و در مجموعه پارتیتورخوانی به چاپ رسیده‌اند. آثاری که برای این کنسرت درنظر گرفته شده است، هر یک به خودی خود، دارای المانهای فرهنگی و بومی منطقه های مختلف ایران و لهستان است.

امید رهبر زن لهستانی به امیدوار شدن رهبران زن ایرانی 

در ادامه این نشست مارتینا کوسسکا رهبر لهستانی میهمان ارکستر نیلپر در کنسرت جشن استقلال لهستان، که به شیوایی و روانی جالب توجهی به زبان فارسی سخن می گفت در سخنانی به خوشحالی خود اشاره کرد و گفت خوشحالم که اولین رهبر زن میهمان خارجی برای ارکستر نیلپر هستم و امیدوارم حضور من راه را برای حضور رهبران زن در ایران هموارتر کند. خوشحالم که در این پروژه، در بخش دوم آن، همکار و دوست صمیمی لهستانی‌ام «توماش زایُنتس» به عنوان نوازنده پیانو به ما می‌پیوندد. من از کارمان بسیار راضی‌ام و فکر می‌کنم ارکستر نیلپر یکی از بهترین ارکسترهایی است که در زمینه موسیقی معاصر و کلاسیک کار می‌کند. این رهبر میهمان در ادامه سخنان خود گفت: اجرای قطعه‌ای از شوپن بهترین انتخاب برای کنسرت جشن استقلال لهستان می‌توانست باشد.

این آهنگساز، نوازنده و رهبر ارکستر در پایان سخنان خود گفت: به عقیده من موسیقی بهترین روش برای برقراری ارتباط میان ملت‌ها است و ما سعی کردیم در این کنسرت روح موسیقی ایرانی و لهستانی را در کنار یکدیگر به نمایش بگذاریم.

کاردار سفارت لهستان نیز در پایان گفت: آرزوی خود را تکرار می‌کنم و امیدوارم شاهد رویداد فرهنگی زیبایی باشیم که همگان از آن لذت ببرند. من با نظر خانم کوسسکا موافقم که موسیقی زبانی بین‌المللی است و هر دو کشور می‌توانند از طریق آن با هم ارتباط برقرار کنند و ایده اصلی هم همین بوده است که بدانیم چقدر به هم نزدیک هستیم و چقدر به هم شبیه‌ایم. امیدوارم این کنسرت نه تنها باعث شود که تاریخ لهستان بیش از پیش به مردم ایران شناسانده شود بلکه امید دارم که ارزش‌ها و احساسات مشترک هم بتوانند تجربه شوند.

ارکستر نیلپر روز شنبه 26 آبان ساعت 21:30 به مناسبت جشن صدمین سالگرد استقلال کشور لهستان در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.

برنامه این ارکستر نیز در دو قسمت است. در قسمت اول ارکستر زهی نیلپر به رهبری نوید گوهری در قالب سه قسمت روی صحنه خواهد رفت؛ قسمت اول از احمد پژمان: دیوِرتیمِنتو (1387)؛ سوران، هنگام، شورش و خوارزم، قسمت دوم از هِنریک میکُولای گُورِتسکی: سه قطعه در استایل قدیمی (1936) و قسمت سوم از وُیچِک کیلار: اُوراورا (1986). در پارت دوم ارکستر سمفونیک نیلپر یا حضور مارتینا کوسسکا به عنوان رهبر مهمان و توماش زایُنتس به عنوان سولیست پیانو روی صحنه می‌رود و به اجرایی از فردریک شوپن: کنسرتو برای پیانو و ارکستر شماره 1 در می مینور- اپوس 11 (1830) می‌پردازد. علاقمندان به شرکت در این برنامه می‌توانند از طریق سامانه تیوال اقدام به تهیه بلیت نمایند