1st Tehran Contemporary Music Festival 2016

Festival Program

  • 12:00
  • 12:30
  • 13:00
  • 13:30
  • 14:00
  • 14:30
  • 15:00
  • 15:30
  • 16:00
  • 16:30
  • 17:00
  • 17:30
  • 18:00
  • 18:30
  • 19:00
  • 19:30
  • 20:00
  • 20:30
  • 21:00
  • 21:30
  • 22:00
  • 22:30
  • 23:00

Arvin Sedaghat Kish: Aesthetics of John Cage
Atefeh Ein-Ali: Provide a mechanism for harmonized intervals on the Segah
Shahin Mohajerani: A way of notation system to micro-tonal twelve parts
Neil Vander Linden (Netherland): Music,Theatre & Cinema of the Twentieth Century
Raymond Fugles (Germany): Ethnomusicology views on the future orientation
Sina Sedghi: Introduction to the question “What is the Sound?”
Kaveh Keshavarz: Sleeping Music
Keyvan Mirhadi: Post-Modern Music, Post-Modern Thought
Stanislaw Suchora (Poland): How to conceive a good/efficient artistic project

Mohammad Sarir: The Contemporary and popular music in Iran
Mohammad Javad Sahafi: Empty sky of religious star
Mehdi Behbboudi: Nether World
Arvin Sedaghat-Kish: Music at the Cross of the Self
Nader Mashayekhi: Botching
Georg Nussbaumer (Austria): Means and meanings – Sound as only one Branch of Music
Hamidreza Ardalan: Repetition in Trans-Modern Music
Keyvan Agha-Mohseni: A review of Historical discourse centered Ethno musicological studies
Rezo Kiknadze (Georgia): Composition & Improvisation

Siavash Sojudi
Ezdar Project: Curated by Mohammad Rezaei Kalantari
Nether World Project: Curated by Mehdi Behboudi

12:00

Rezo Kiknadze, Saxophone & Laptop - (Georgia)

-Electro-Acoustic Improvisation

13:30

Ramin Behna & Siavash Emami

- Electronic Improvisation

15:30

Firouzeh Navai, Flute

-Saeed Alijani: Impression for Flute Solo

-Friedgund Göttsche-Nissner: Walpirgis - Fantasia for Alto Flute

-Daniel Kessner: Tous Les matins for Bass Flute

-Reza Vali: Kismet -Trio for Flute,Piccolo & Alto Flute

17:30

Stockholm Saxophone Quartet – (Sweden)

 

Concert Program

- Alper Maral: Common (2008)

- Idin Samimi Mofakham: Ludus Consonus IX (2015) / Premiere

- Reza Mortazavi: We will find tranquility (2015) / Premiere

- Ahmet Yürür: Non-linear continuum

- Onur Nurcan: Lament (2015) / Premiere

- Kaveh Jodat: New Piece (2015) / Premiere

- Arshia Samsaminia: 4our (2015) / Premiere

- Erman Özdemir: Movements for Saxophone Quartet (2012)

21:00

Nilper Philharmonic Orchestra

Martyna Kosecka, Piano - (Poland)

Aleksandra Pykazc, Violoncello - (Poland)

Navid Gohari, Conductor - (Iran)

 

Concert Program

- Idin Samimi-Mofakham: Holography -

- Peteris Vasks: Musica Dolorosa for String Orchestra

- Hooshyar Khayam: Concerto for Violincello & String Orchestra “Region Premier”

- Arvo Part: Trisagion

- Wojciek Killar: Orawa

12:00

Trans-Modern String Quartet

- Alireza Mashayekhi: String Quartet No.IV (Ekmelisch)

- Hamidreza Ardalan: Holy L in the Sin Op.14

13:30

Stockholm Saxophone Quartet - (Sweden)

- Daniel Nelson: Full Throttle (1999)

- Erkki-Sven Tüür: Lamentation (1995)

- Martyna Kosecka: Znikomek (2010)

- Karin Rehnqvist: Rädda mig ur dyn/Rescue me from sinking in the mire (1994)

- Diana Rotaru: Fly in Amber (2010)

14:30

A4 String Quartet

- Philip Glass: String Quartet No.3

- Nader Mashayekhi: +1Eine Nacht

- Kaveh Mirhosseini: Mysticism / Premiere

17:30

Arvand String Quartet / Parsina Ensemble / Tabriz Experimental Ensemble

- Mohammadreza Darvishi : String Quartet / Premiere

- Hamid Moradian: String Quartet / Premiere

- Masih Hasannia: Quintet No.1 / Premiere

- Improvisation on Persian Theme

21:00

Geert Callaert, Piano - (Belgium)

- Idin Samimi Mofakham: Pascal›s Triangle

- Claude Ledoux: Courbes d›Etoiles I-VI

- Martyna Kosecka: Cogita / Premiere

- Luc Brewaeys: Pyramids in Siberia

- Aftab Darvishi: Ghazal

- Luc Van Hove: Sonatine

- Piet Swerts: Seeker of Truth

- Robert Groslot: Time Sketches

- Wilfried Westerlink: Sonate nr. 3

- Mahdis Golzar Kashani: Creation / Premiere

- Idin Samimi Mofakham: Ludus Consonus V / Premiere

12:00

Anil Guitar Quartet

- Ehsan Saboohi : The silence of sorrows

- Andrew York: Spin

- Leo Brouwer: The Landscape with Rain

- Siamak Valaei: Fantasy

- Astor Piazzolla: Invierno Porteno

13:30

Farshid Patinian, Double bass

- Peteris Vasks: Sonata for Contrabass

- Nima Toosi: Solo for Bass / Premiere

- Tepo Hata Aho: Josephine Jam

- Farshid Patinian: Metamorphosis / Premiere

- Behzad Ranjbaran: Ballet

- Kaveh Mirhosseini: Khialandood / Premiere

14:30

Stockholm Saxophone Quartet - (Sweden)

- Daniel Nelson: Full Throttle

- Karin Rehnqvist: Rädda mig ur dyn/Rescue me from sinking in the mire (1994)

- Catharina Backman: Kinderlied V (2012)

- Kjell Perder: Be My Guest (2010)

- Erkki-Sven Tüür: Lamentatio (1995)

- Mats Larsson Gothe: Gopak (1989)

- Jan W Morthenson: Hymn (1987)

17:30

Opia Ensemble - (Romany/Poland)

- Witold Lutosławski : Grave

- Zbigniew Bujarski : Orniphania

- Marek Stachowski : Recitativo e la preghiera

- Marta Ptaszynska: Moon Flowers

- Szymon Brzoska : Miniatures

- Bartosz Smorągiewicz : Bagatelle

- Sabina ulubeanu : Sonata for cello and piano

- Doina Rotaru : Umbre III

- Dan Dediu : Paesagsio Concacciatori

- Ştefan Niculescu : Duplum

- Dan Dediu : Levantiques Op.64

21:00

Tehran Percussion Ensemble

Armin Kheyrdan: Variation on Chromatic Theme / Premiere

- Alfred Schnittke: Quartet for Four Percussionists

- Steve Reich: Music for Pieces of Wood

- Maziar Younesi: Dynamism / Premiere

12:00

Kian Hossein/Arman Moghadam/Soheil Soheili

13:30

Sina Shoaei

14:30

Rood Ensemble

Armin Sanaei: Clarinet Quintet

-Armin Sanaei: “A Poem” Solo for Bass Clarinet

15:30

Bert Helsen, Bassoon - (Belgium)

- Wim Henderickx : Ronddolen

- Reza Nakisa : Nostalgia

- Tõnu Kõrvits : Song for a Distant Friend

- Mehran Rouhani : Panj Ganj

- Joan Bagés I Rubi : La voie vers l’autre

16:30

Altre Guitar Duo

- Erik Satie : Gymnopedie No.1 & No.3

- Felipe Gayo : Guajira / Premiere

- Felipe Gayo : Mate

- Astor Piazzolla: Tango Suite No.3 & 1, 2

17:30

Geert Callaert, Piano - (Belgium)

- Raoul C. De Smet, Etudes pour le piano / Premiere

- Ivan Fernandez la Banca, Estudios Compositivos / Premiere

21:00

Lugano Ensemble - (Switzerland)

Mohammad Shelechi, Conductor

Giacomo Cardelli, Gloria DePiante Vicin, Matteo DelMonte, Mattia Zambolin

Maura Marinucci, Sho Kubota

Concert Program:

- Nadir Vassena: luoghi d’infinito andare

- Mathias Steinauer: La dimensione dello strappo Op.18

- Xavier Dayer: 14 Inscriptions

- Mohsen Saghafi: Poohar

- Peyman Yazdanian: Hozn

12:00

Ali Choopani, Flute / Sepehr Hosseini, Flute / Vahid Mehri, Guitar

- Wieckowski: Music for two flutes

- Arthur Honegger: Danse de la chevre

13:30

Arash Asadnejhad, Violin

- Idin Samimi: Lodus Consunus I

- Kaveh Mirhosseini: Mistisism

- krzysztof penderecki: Monologue

14:30

Farzin Tehranian, Guitar

- Leo Brouwer : 20 Etudes for Guitar

- Leo Brouwer: Praise Dance

- Leo Brouwer: Street Dance

- Nikita Koshkin: Prelude & Valse

- Andrew York: wish from Three Dimension

- Andrew York: Candlelight

17:00

Firouzeh Navai, Flute / Daina Adama, Piano

- What goes Around – For Alto Flute & Piano

- Hossein Alizade: Dream for Flute & Piano

- Behzad Ranjbaran: Elegy for Flute & Piano

18:30

Bert Helsen, Bassoon / Geert Callaert, Piano - (Belgium)

- Mahdis Golzar Kashani : A flight of a captive / Premiere

- Frederik Neyrinck : Processus 5

- Wilfried Westerlinck : Hidden from all

- Idin Samimi Mofakham : Ludus Consonus 4 / Premiere

- Martyna Kosecka : Sial / Premiere

- Marc Yeats: A Pathology of line

21:00

Nils Petter Molvær, Trumpet / Samuel Rohrer, Drum - (Norway)

17:00

O.R.P Quartet

- Claude Bolling – Concerto for Classic Guitar and Jazz Piano

- Hoagland Carmichael: Georgia in my mind

- Kayvan Mirhadi: «Gate 222» (from album LIKOO)

- Pat Metheny:  Our Spanish Love song (from album Under the Missouri sky)

- Andrew York:  California Breeze

21:00

Nils Petter Molvær, Trumpet / Samuel Rohrer, Drum - (Norway)

Participants

Lecture

Keyvan Aghamohseni

Hamidreza Ardalan

Mehdi Behboudi

Atefeh Einali

Rezo Kiknadze (Georgia)

Kaveh Keshavarz

Nader Mashayekhi

Shahin Mohajeri

Mohammadjavad Sahafi

Arvin Sedaghat Kish

Sina Sedghi

Stanislaw Sochura (Poland)

Nil Vanderlinden (Netherland)

Conductors

Navid Gohari

Soloists

Arash Asadnejhad, Violin

Ramin Behna, Synthesizer

Geert Callaert, Piano (Belgium)

Ali Choopani, Flute

Siavash Emami, Guitar Electric

Bert Helsen, Bassoon (Belgium)

Rezo Kiknadze, Saxophone (Georgia)

 

Farshid Patinian, Double bass

Farzin Tehranian, Guitar

Orchestras & Ensembles

A4 String Quartet

Altre Guitar Duo

Anil Guitar Quartet

Arvand String Quartet

Lugano Ensemble (Switzerland)

Nilper Orchestra

Opia Ensemble (Romany/Poland)

O.R.P Quartet

Parsina Ensemble

Pierot Ensemble

Rood Ensemble

Stockholm Saxophone Quartet (Sweden)

Tabriz Experimental Ensemble

Trans-Modern String Quartet

Tehran Percussion Ensemble

Partners